חברת אדר (קו) הנדסה כמאות לתשתיות ובנייה פרטית

שירותים שלנו

אדר (קו) הנדסה » שירותים » ניהול ביצוע

ניהול ביצוע

תקציבים של פרויקטים רחבי היקף בתחומי ההנדסה והבניה יכולים להגיע למיליונים רבים, לפעמים גם עשרות ומאות. הדבר הזה מצביע בבירור על מורכבות רבה, על אחריות כבדת משקל. על מנת לנתב בצורה מושכלת את התקציבים, בכדי שכל ההיבטים ההנדסיים והתכנוניים ינוהלו על הצד הטוב ביותר, יש צורך לפעול בשיטתיות.

ניהול ביצוע בתשתיות וכבישים

ניהול ביצוע ע"י גורם מקצועי

ניהול ביצוע של פרויקט חייב, משום כך, להיעשות תחת עיניו הפקוחות של גורם מקצועי עתיר ניסיון. שיטת ההקמה של פרויקטים מתחילה בקבלת אישורים, ממשיכה בתכנון ומתקדמת בשלבים. מן ההתחלה ולאורך כל שלבי הבניה השונים, הכנת התשתית, חפירות, יסודות וכל היתר, ניהול ביצוע הפרויקט נמצא במרכז – מפקח, מתאם, בוחן, עוקב אחר עלויות, ביצוע שינויים דרושים בהתאם לתקציב ולכתבי הכמויות שהוכנו מבעוד מועד. (לתקציב מתייחסים בשלב ניהול התכנון ולא בביצוע וזהו אינו המרכיב היחידי שאליו מתייחסים בשלב ניהול הביצוע, במהלך הביצוע נותנים דגש לעמידה באותו התקציב, אישור חשבונות קבלן וכו.

הפיקוח עובד מטעם היזם – העדיפות היא שהיזם יעבוד עם חברה חיצונית מקצועית בנושא הפיקוח והניהול – ולא עובד שכיר מטעמו (היזם)

בנוסף הניהול לא בא להקל על עבודתו של הקבלן אלא לוודא שהביצוע פועל כסדרו, בלוז שנקבע, בתקציב שנקבע, לתת פתרונות הנדסיים לליקויי תכנון אשר מתגלים במהלך הביצוע, לבדוק לעומק ובמקצועיות את טענות הקבלן לעבודות חריגות, טענותיו לאי יכולת ביצוע של עבודות כאלה ואחרות וכו (לתת מענה מקצועי לבעיות שצצות במהלך הביצוע)

בשונה מהרבה משרדי ניהול ביצוע, חברתינו מתמחה בין היתר בשלל תחומים הנדסה כגון: כמאות ובקרת איכות , שיכולים לסייע לצוות הניהול.

מלבד זאת, מטרת הניהול היא גם לוודא שימוש נכון בתשומות. מטרת הניהול היא לוודא גם לוודא שכל מה בקשור עם בטיחות או הנדסה מנוהלים באופן מיטבי. כאשר כל אחד מבעלי התפקידים באתר יכול להתמקד במשימות מוגדרות, ההתנהלות יותר מהירה, יותר נכונה, יותר בטוחה ומדויקת.

תיאום של כלל הגורמים

ניהול ביצוע יעיל איננו נמדד דווקא בכמות ההנחיות או ההוראות המגיעות לבעלי התפקידים, הקבלנים או האדריכלים. ניהול הביצוע עוסק בהגדרת תוואים והגדרת משימות לפרקי זמן נתונים אך לא פחות חשוב, בניהול עוסקים רבות בתיאום. מדוע תיאום? מכיוון שביצוע פרויקט מורכב כרוך בשיתוף פעולה בין הרבה מאוד גורמים. כל גורם בפני עצמו לא יכול להבין או לראות את התמונה בכללותה. מנהל ביצוע חייב להיות גורם שמכיר בדיוק את התמונה הגדולה של ניהול פרויקטים ומכיר את כל ההיבטים החשובים של פרויקט נתון שאותו הוא מנהל. התיאום נעשה בין גורמים שונים באתר הבניה ומחוצה לו. התיאום נעשה מול קבלני ביצוע. התיאום נעשה גם מול רשויות, מול גורמי רישוי, וועדות, יזמים, מתכננים.

ניהול והדרכה

עוד פן מרכזי שמונח על כתפיו של מנהל ביצוע (או על כתפיה של חברה שעוסקת בניהול ביצוע) הינו הדרכה. ההדרכה יכולה לכלול הסברים אודות אופי ביצוע של משימה יוצאת דופן. ההדרכה יכולה להיות בנושאי בטיחות או בנושאי ניהול זמנים.

מה כולל ניהול הביצוע?

1

קיום פגישות עם הקבלן, צוות היועצים ויזם הפרויקט

2

פגישות תיאום והבהרות עם נציגי עיריות, מועצות, מנהלי מקרקעין וכו'

3

בדיקת זכאות היזם לתמלוגים מגורמים ממשלתיים וליווי עד לקבלתם

4

גיבוש תכניות עבודה והגדרת תפקידים

5

קביעת אבני דרך ללוחות זמנים לביצוע העבודה

6

ליווי המפקח בהחלטות חשובות ובעייתיות

7

ליווי והנחיות לקבלן

8

מתן פתרונות הנדסיים וטכניים למקרים בעיתיים שנוצרים בשטח.

9

הכנת מפרטים טכניים לבנייה

10

איחוד של כתבי כמויות רלוונטיים

רוצים לדעת עוד?

מלאו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם