חברת אדר (קו) הנדסה כמאות לתשתיות ובנייה פרטית

שירותים שלנו

אדר (קו) הנדסה » שירותים » בקרת איכות

בקרת איכות

איכותו של פרויקט המגיע לכדי גמר יכולה להימדד באופנים שונים. דרך פשוטה למדי שתוכל להגדיר פרויקט איכותי היא – בחינת רמת שביעות רצונו של הלקוח. הלקוח יכול להיות רשות או ארגון, ציבור רחב או אדם בודד. אך הדבר החשוב הוא לא מיהו הלקוח אלא שתהייה הלימה בין ציפיות הלקוח מהפרויקט המוגמר לבין איכותו בפועל.

להלן, נעמוד על כמה היבטים חשובים בבקרת איכות בכלל, עם דגש על בקרת איכות לפרויקטים רחבי היקף בפרט. בין יתר הדברים, נראה באיזו עוד דרך (אובייקטיבית ומדידה) ניתן להגדיר את מטרת הבקרה. ניראה גם כיצד ניתן להבטיח בקרת איכות מצוינת. כמו כן נראה כיצד מתקשרת טכנולוגיה לבקרת האיכות. תוך כדי כך, נפרט גם באילו עוד דרכים ניתן להבטיח פרויקט איכותי ומוצלח.

הגדרה חשובה – מהי מטרת הבקרה

את מטרתה של בקרת האיכות לפרויקטים, גם בתחום בניית התשתיות וההנדסה, צריך להגדיר לא רק במונחים כללים. אמנם ציינו כי שביעות רצונו של הלקוח הינה מדד חשוב לאיכות הפרויקט, אבל נחוץ גם מדד אובייקטיבי, אמין יותר. מבחינה אובייקטיבית, שניתן לעמוד עליה בדרכים שונות לרבות בדיקות הנדסיות או בדיקות מעבדה, מטרת בקרת האיכות – מוצר סופי איכותי ותקין. מדוע זה חשוב? למשל אם לקוח מציין כי אין הוא שבע רצון מהפרויקט מתוך חוסר הבנה מסוים או מתוך מניעים זרים (למשל, תוך רצון להקטין את התמורה ההוגנת המגיעה ליזם או לקבלן) ניתן יהיה להראות כי הפרויקט תקין, איכותי ועומד בסטנדרטים מקובלים. הסטנדרטים המקובלים הללו יכולים להיות מוגדרים על ידי מכוני תקנים מקומיים או זרים או על ידי מומחים אובייקטיביים.

כיצר מצליחים להבטיח בקרת איכות מצוינת

פרויקטים הינם תהליכים מאוד מורכבים ומאוד ממושכים. משום כך, אף בקרת איכות לא תהיה באמת מצוינת אם היא תתבצע רק בחלק זעיר ומוגבל מהפרויקט. זה נכון גם במונחי שטח פיזי גם במונחי זמן. הביקורת צריכה להתבצע לאורך זמן, לאורך כל שלבי הפרויקט וגם בחלקים השונים של הפרויקט השלם. למשל, בהקמת כביש, הבקרה צריכה להתבצע עוד בתחילת העבודות בשטח וכן להתקיים בחלקים שונים של הכביש. נסכם, אם כן: בקרת איכות מצוינת מחייבת ליווי מקצועי מתחילת התהליך ועד סופו.

בקרה באמצעים טכנולוגיים

כדי להשלים ביצוע בקרה שוטפת בצורה טובה ויעילה, יש צורך לשלב ניסיון, ידע, ומיכשור מתקדם. בדיקה בעין תהיה חשובה מאוד, אולם אין היא מספיקה. בעזרת אמצעים טכנולוגיים חכמים, באמצעות מיכשור לצורך בקרה ניתן לגלות סימנים גם למה שנחשב סמוי מן העין. כך ניתן לבדוק יציבות ועמידות. כך ניתן לבדוק שטח גדול בזמן קצר. כך ניתן להפיק הרבה מאוד נתונים, ברמת אמינות גבוהה מאוד.

הגדרת נהלים והדרכות

בקרה באמצעות מכשור מתקדם מתבצעת כאשר קיימת כבר התקדמות בביצוע הפרויקט. אך בקרת איכות מצוינת תתחיל כבר בשלבים הרבה יותר מוקדמים. עוד בשלבי התכנון, יש להגדיר נהלי עבודה מאוד ברורים. את נהלי העבודה הללו חשוב לנסח באופן בהיר ומאורגן ולוודא כי כל גורם יקבל את נהלי העבודה הרלוונטיים עבורו ויבין אותם.

הגדרת נהלים, חלוקת עבודה וביזור סמכויות חשובים מאוד כדי לקדם בהצלחה פרויקטים מכל סוג. בנוסף, איכות (כמו גם בטיחות) תושג כאשר כל העובדים הלוקחים חלק במלאכה יקבלו הדרכה מתאימה. הדרכה לעובדים תתחיל מראשון המנהלים ועד אחרון הפועלים. אפילו כאשר ישנם עובדים מיומנים ופועלים מנוסים, הדרכה לצרכי ריענון ודגשים איננה פינוק או בזבוז. נהלים, הדרכות, פיקוח הדוק, כל אלה מונעים תקלות ומבטיחים איכות.

תחום בקרת האיכות נחלק למספר תחומים, לחצו למידע מעמיק: אבטחת איכות | בקרת איכות

רוצים לדעת עוד?

מלאו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם