חברת אדר (קו) הנדסה כמאות לתשתיות ובנייה פרטית

בלוג

אדר (קו) הנדסה » חישוף תשתיות

חישוף תשתיות

פרויקט בנייה חדש או כזה שעומד לצאת לפועל בעתיד הקרוב חייב להתחיל בשלב של חישוף תשתיות. כפי שניתן להבין מהשם של הפעולה – מדובר בשלב חשוב מין כמוהו הכולל איתור תשתית תת-קרקעית, כלומר כזאת שלא ניתן לדעת מפני השטח שקיימת. חשוב מאד לדעת אודות כבלים, צינורות או כל אביזר תשתית אחר בטרם הפרויקט יוצא לדרך על מנת לדעת בדיוק היכן ממוקמים קווי תשתית אלה וכך לא לפגוע בהם בזמן העבודה. מיפוי תשתיות ימנע כאמור פגיעה ותקלות שעלולות להתרחש בעקבותיה.

חישוף תשתיות

כבלים תת קרקעיים

כאשר עומדים על פני השטח אי אפשר לדעת בוודאות האם קיימים כבלים תת קרקעיים במקום שבו אמורות להתחיל העבודות ולכן אי אפשר לתת אור ירוק לאנשי המקצוע והעובדים לבצע את תפקידם עד שלא יובא אל האתר מכשיר לאיתור תשתיות המסוגל לאתר את מיקום הצינורות או הכבלים מבלי צורך לחפור. במקרים רבים נעזרים במכשיר זה גם עם התקדמות העבודות על מנת לוודא שלא מתקרבים אל קווי חשמל או ביוב, למשל. כיום ישנם מגוון כלי עבודה המאפשרים לבצע חישוף ללא הרס – מה שמייעל מאד את העבודה ומזרז את התקדמות פרויקט הבנייה.

מי לוקח חלק בתהליך החישוף?

ראשית, חשוב לדעת שאנשי מקצוע מנוסים ומיומנים כמו מהנדסים צריכים להפעיל את הציוד המתאים והם אלה שיוכלו לפענח את האותות שלו או את הסימנים שהוא ישדר. אנשי מקצוע נוספים כמו סוקרים יצטרכו לקחת חלק בתהליך ובעזרת מודדים מקצועיים אפשר יהיה להיערך באתר העבודה לאור התוצאות שתתקבלנה ממכשיר המיפוי והחישוף. כאשר יאבחן המכשיר כי אכן ישנן תשתיות שצריך להתחשב בהן, כמו צינורות מים למשל – יהיה צורך לקבל החלטה האם יבוצע ניקוז של המים או שמא ישנו אנשי המקצוע את התכניות והשרטוטים על מנת שלא להתקרב אל הצינורות.

במידה והמכשיר מתקשה לאבחן בשל מרכז מהעומק הרצוי ניתן לבצע במקום שאיבת עפר וכך להקטין את פני השטח שבין המקום שבו עובר המכשיר לבין העומק שבו אמורים להימצא צינורות התשתית. חשוב מאד להיות קשובים לאנשי המקצוע ההנדסיים שנמצאים באתר העבודה, שכן האם אלה שיוכלו לומר האם הפרויקט ייצא לפועל כמתוכנן או שמא יש צורך לבצע שינויים בשרטוטים ובתכנונים על מנת שלא לפגוע בקווי התשתית הקיימים.

איתור תשתית תת-קרקעית הוא שלב בלתי נפרד וחייב להתבצע בכל מקום ובטרם יתחיל כל פרויקט בנייה. התקלה והנזק שעלולים להיגרם מפגיעה בקווי תקשורת עלולים לא רק לעכב את תחילת העבודות אלא גם להביא לידי כך שיהיה צורך בביצוע תיקונים – מה שגם יעלה באופן משמעותי את העלות של הפרויקט כולו וייתכן שיהפוך אותו אפילו ללא כדאי. כאשר החישוף מבוצע באופן מקצועי אפשר לדעת שאין שום סכנה לפגיעה בתשתיות ואפשר לתת אור ירוק לצוות העבודה לצאת לדרך ולהוציא את העבודות אל הפועל.

ראו גם: הכנת כתב כמויות

רוצים לדעת עוד?

מלאו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם